( Swedish, 1885 - 1970 )
Urnor
cast iron
18.50 in. (47.00 cm.) (height) by 15.35 in. (39.00 cm.) (width) by 15.35 in. (39.00 cm.) (width)
SIGN UP or LOG IN
monogrammed and dated IJ 1919
Provenance:
Förvärvade av riksdagsmannen Oscar August Ernfors (1864-1937) till sin gård Björka, By Kyrkby, Dalarna. Modellen formgiven år 1919 som en av de första modellerna av konstnärligt gjutgods vid Näfveqvarns bruk. ”Dianaurnan” visades på Göteborgsutställningen 1923 samt på världsutställningen i Paris 1925. Tidiga exemplar monogramsignerades och daterades IJ 1919. Litteratur: Christian Björk, ”Näfveqvarns bruk - Konstnärer och arkitekter till industrin”, Orosdi-Back, Stockholm 2013, s. 46‑47.
Urnor 1919
A set of seven jardenieres
Woman With A Sheaf
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )